Czego fotograf przyrody nie powinien robić?

Dzika przyroda nie bez powodu jest tak nazywana. Zwierzęta przebywające w swojej naturalnej scenerii czują się swobodnie, ale jednocześnie nie lubią intruzów. Fotograf, który chce wejść do ich świata, musi przestrzegać pewnych zasad. Jest to podstawą, aby mieć szanse na wykonanie znakomitego zdjęcia, które będzie miało szansę na wygraną w konkursie Wildlife Photographer of the Year, a jednocześnie podczas jego wykonywania nie dojdzie do tragedii.

Najpopularniejszym miejscem na świecie, do którego zjeżdża się każdego roku 3 mln pasjonatów dzikiej przyrody jest Park Yellowstone. To wyjątkowe miejsce nie tylko daje możliwość na zrobienie niepowtarzalnego zdjęcia, ale także jest okazją do tego, aby podpatrzeć, jak nie fotografować przyrody. Kilka ujęć tego, jak ludzie zakłócają spokój zwierząt można zobaczyć tutaj: https://www.swiatobrazu.pl/jak-nie-powinno-sie-fotografowac-dzikiej-przyrody-36311.html.

1. Brak odpowiedniego dystansu między fotografem a dzikim zwierzęciem

fotografowanie zwierzątW pogoni za najlepszym ujęciem, niektórzy fotografowie są skorzy do przekraczania wszelkich granic, nawet tych, które mogą narazić ich życie na duże niebezpieczeństwo. Choć mają do dyspozycji profesjonalny sprzęt, dzięki któremu mogą wykonać zdjęcie z dużej odległości, wolą podejść bliżej, co w kontakcie z wilkiem lub niedźwiedziem może okazać się katastrofalne w skutkach. U dzikiego zwierzęcia automatycznie włącza się instynkt obronny, co następnie skutkuje atakiem.

Na dużą krytykę został wystawiony 21-letni fotograf dzikiej przyrody, Konsta Pukka z Helsinek, który przekracza etyczne zasady, aby wykonać zdjęcia z jak najmniejszej odległości. Przyznał, że podkarmia zwierzęta, aby uchwycić je z bliska. Jego wyjątkowe, a jednocześnie przerażające prace można zobaczyć tutaj: https://www.swiatobrazu.pl/znakomite-zdjecia-dzikiej-przyrody-21-latka-przekraczaja-granice-etyki-34061.html.

2. Zakłócanie spokoju zwierząt

Jakbyś poczuł się, gdyby ktoś przyszedł do Twojego domu i zaczął hałasować wbrew Twojej woli? Przypuszczamy, że nie byłoby to zbyt miłe doświadczenie. Fotografowie, w celu uzyskania jak najlepszego ujęcia, i to w szybkim tempie, są w stanie posunąć się naprawdę daleko. Gwizdanie, klaskanie czy inne próby zwrócenia uwagi zwierzęcia są powszechną, choć niepożądaną praktyką. Fotograf musi mieć świadomość, że przebywając na łonie natury jest gościem. Przybywa w odwiedziny do zwierząt i powinien zachowywać się w taki sposób, aby nie burzyć ich spokoju. Powinien być całkowicie niezauważony. Chęć wywołania odpowiedniej reakcji u zwierzęcia, np. odwrócenie łba, w żaden sposób ich nie usprawiedliwia. Tutaj należy zaznaczyć, że celem każdego fotografa dzikiej przyrody powinno być uchwycenie naturalnego zachowania zwierzęcia. Nie powinno tutaj być mowy o żadnej ingerencji, nawet najmniejszej. Wytrwałość i cierpliwość są cechami, które powinien posiadać profesjonalny fotograf dzikiej przyrody.

3. Nie zachowanie odpowiedniej ostrożności pod wodą

Woda jest żywiołem bardzo nieprzewidywalnym i niebezpiecznym, szczególnie dla fotografa, który decyduje się robić zdjęcia w oceanach i morzach. Może tam napotkać na wiele niebezpieczeństw. Nurkowanie na dużej głębokości bez odpowiedniego przygotowania może skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, a nawet śmiercią. Ograniczone ruchy, napotkanie na swojej drodze groźnych zwierząt i roślin, zbyt długie przebywanie pod wodą na dużej głębokości to jedynie niektóre niebezpieczeństwa, które mogą pojawić się podczas wykonywania fotografii wodnej. Przygotowując się jednak w odpowiedni sposób do tego wyzwania, można osiągnąć cel, czyli niesamowite ujęcie.