Konkursy fotograficzne – czy warto brać w nich udział?

Konkursy, takie jak Wildlife Photographer of the Year dają prestiż oraz są synonimem sukcesu zawodowego, jak i potwierdzeniem wysokich umiejętności, jakie posiada fotograf. Surowe jury wyłania najlepsze fotografie z tysięcy przesłanych zgłoszeń. Zdjęcie musi mieć w sobie coś wyjątkowego, a jednocześnie być znakomite pod względem technicznym, aby mogło odnieść sukces. Te zdjęcia to miały, dlatego wygrały: http://www.national-geographic.pl/przyroda/te-10-zdjec-zachwycilo-jury-konkursu-wildlife-photographer-of-the-year-najlepsze-zdjecia-dzikiej-przyrody-z-2016.

Co daje wygrana w konkursie fotograficznym?

Choć zasady konkursu fotograficznego są zawsze ściśle określone, trudno jest powiedzieć, co tak naprawdę zwraca uwagę jury. Czy jest to kadr? Czy odpowiednie oświetlenie? Czy może sama postać zwierzęcia? Niektórym zależy na idealnie technicznym zdjęciu, a innym na niesamowitych emocjach, jakie z niego biją. Jedno jest pewne – jeżeli nie spróbujesz swoich sił, nigdy nie dowiesz się, czy wygrana jest w zasięgu Twoich możliwości.

Wygrywając konkurs fotograficzny osiąga się przede wszystkim albo krajową, albo międzynarodową sławę. Wszystko zależy od rangi konkursu, w którym będziesz udział. Jeżeli jest to międzynarodowy plebiscyt, tak jak Wildlife Photographer of the Year, Twoje zdjęcie ma szansę trafić do wielu widzów na całym świecie, nie tylko w pismach branżowych, ale także za sprawą wystawy, która odwiedza różne kraje. Tym samym Twoje nazwisko będzie znane wśród pasjonatów fotografii, jak i miłośników dzikiej przyrody. Szansa na sukces i dobrą opinię w branży jest więc jak najbardziej możliwa.

Oczywiście, zwycięstwo w konkursach fotograficznych wiąże się również z nagrodami. Może to być nagroda pieniężna, wysokiej jakości sprzęt fotograficzny lub możliwość udziału w warsztatach fotograficznych z najlepszymi w branży fotografami. Pomysłowość twórców konkursów fotograficznych co do nagród jest naprawdę duża, dlatego przed wzięciem udziału w konkursie warto sprawdzić, co jest do wygrania.

Konkurs fotograficzny szansą na promocję Twojej twórczości

Niezależnie od tego, czy wygrasz, czy nie, Twoje zdjęcie trafi do obiegu. Zobaczy je kompetentne jury, internauci, a także miłośnicy fotografii. To wszystko daje szansę na wypromowanie Twojej twórczości, jak i zaznaczenie swojego stałego miejsca w branży. Twoje nazwisko zacznie kojarzyć się z fotografią dzikiej przyrody. Jeżeli zostanie przedrukowane do czasopism branżowych, tym lepiej.

Dodatkowo, biorąc udział w konkursie fotograficznym, możesz otrzymać informację zwrotną, co inni sądzą o Twoich pracach. Biorąc pod uwagę konstruktywną krytykę, będziesz w stanie podążać w odpowiednim kierunku, jak i wprowadzać do swojej pracy zmiany.

Szansa na rozwój i doskonalenie umiejętności

Konkursy fotograficzne są świetnym motywatorem do doskonalenia posiadanych umiejętności, zdobywania nowych, jak i po prostu rozwijania się w danej dziedzinie. Biorąc w nich udział, trzeba przestrzegać regulaminu, a tym samym dostosowywać się do sztywno ustalonych zasad. To wyrabia zarówno pokorę, jak i poszanowanie etycznych zasad.