Fotograf dzikiej przyrody – zestaw niezbędnych cech

Fotograf dzikiej przyrody powinien mieć nietypowe podejście do swojej pracy. Musi przede wszystkim kochać naturę, a także wykazywać się dużą cierpliwością. Są to niezbędne cechy, aby odnieść sukces w tym zawodzie i wykonywać wysokiej jakości zdjęcia.

Każdy fotograf dzikiej przyrody powinien być w stanie uchwycić zwierzę w jego naturalnym środowisku, bez najmniejszej ingerencji. Konieczne jest tutaj czatowanie przez wiele godzin, wtapianie się w strukturę terenu i przejście na typowo zwierzęce myślenie. Od razu należy zaznaczyć, że fotografowanie dzikiej przyrody nie jest proste. Trzeba wykazywać się dużą kreatywnością, a także wprawionym okiem, aby wyłapać te najważniejsze chwile i uwiecznić je na zdjęciu.

Fotografowanie przyrody

1. Pokora niezbędne podczas fotografowania dzikiej przyrody

Uważasz się, za najlepszego fotografa na świecie? To tylko pozory. Zawsze znajdzie się ktoś lepszy, komu uda się lepiej uchwycić ten sam moment, co Ty. Kreatywność ludzka nie zna granic, dlatego trzeba mieć świadomość, że nie zawsze to Twoje zdjęcia będą wygrywały w prestiżowych konkursach. Nie ma nic złego w dzieleniu się wiedzą. Jeżeli tylko ją posiadasz, przekazuj ją adeptom sztuki fotograficznej. Wychowywanie następców jest szansą do podnoszenia poziomu branży i nie powinno się tego traktować jako zagrożenie.

Pokora w pracy fotografa dzikiej przyrody oznacza również, że nic nie można robić na siłę. Obiekty, które fotografujesz to żywe stworzenia, ale nie możesz zmuszać ich do tego, aby pozostały tak, jak Ty sobie to wyobrażasz. Najpiękniejsze są zdjęcia naturalne, na których widać, że zwierzę czuje się swobodnie, nikt mu nie przeszkadza. W tym właśnie tkwi piękno fotografowania dzikiej przyrody.

2. Dociekliwość i ciekawość

Ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na nurtujące Cię pytania, szukanie nowych miejsc, w których możesz wykonać piękne zdjęcia, a także doszkalanie się to podstawa w zawodzie każdego fotografa. Talent to jedno, ale ciężką pracą można naprawdę wiele osiągnąć, rozwinąć swoje umiejętności, jak i podnieść warsztat.

3. Wymagana jest cierpliwość

Robienie zdjęć to proces. Trzeba uzbroić się w cierpliwość, aby uchwycić ten jeden moment, z którego będziesz dumny. Zwierzęta żyjące w naturalnym środowisku mają swój rytm dnia. Poznając go, będziesz w stanie wydedukować, kiedy wykonanie najbardziej interesującego zdjęcia będzie możliwe.

Cierpliwość powinna w fotografie przejawiać się także w zakresie sukcesów zawodowych. Nie każdy w pierwszym roku pracy zdobędzie tytuł najlepszego fotografa na świecie w konkursie Wildlife Photographer of the Year. Wielu na największy sukces czeka latami. Trzeba po prostu robić swoje, rozwijać swoje umiejętności, a z czasem przyjdą i nagrody.

4. Kreatywność kluczem do robienia fantastycznych zdjęć

Nieszablonowe myślenie, a także umiejętność pokazywania zwykłych sytuacji w niezwykły sposób są wielką mocą, którą posiadają profesjonalni fotografowie. Aby wyróżnić się z tłumu innych ekspertów, musisz znaleźć własny niepowtarzalny styl. Tylko wtedy Twoje fotografie będą przyciągały do siebie szerokie grono fanów i zdumionych obserwatorów.

5. Wytrwałość i odporność

Robienie zdjęć dzikiej przyrodzie często odbywa się w bardzo trudnych warunkach. Upały, deszcze, śnieg to jedynie niektóre warunki atmosferyczne, którym fotograf dzikiej przyrody musi podołać. Czasem nie jest łatwe wytrwanie w lesie po kolana w błocie, w przemokniętych ubraniach. Niezwykle ważne jest, aby mieć w sobie wielką pasję zarówno do fauny i flory, jak i do fotografowania. Dzięki temu można będzie pokonać wszelkie przeciwności.