Wildlife Photographer of the Year, czyli konkurs dla najlepszych fotografów dzikiej przyrody

Wildlife Photographer of the Year to zdecydowanie jeden z najważniejszych konkursów fotograficznych na świecie. Jego oficjalna strona internetowa to https://www.nhm.ac.uk/visit/exhibitions/wildlife-photographer-of-the-year.html. Aby wziąć w nim udział, jak i mieć szansę na wygraną, ze zdjęć musi emanować:

 • świeżość,
 • naturalność,
 • kreatywność,
 • oryginalność,
 • innowacyjność.

Wildlife Photographer of the Year powstał z myślą o fotografach, którzy przede wszystkim uwielbiają robić zdjęcia naturze. Jest to konkurs tematyczny, w którym może wziąć udział każdy, dla kogo przyroda jest terytorium nieodkrytym, wyjątkowym i przede wszystkim wartym uwagi. Każda kolejna edycja konkursu jest coraz bardziej wyjątkowa i cieszy się coraz większą popularnością, ze względu na prestiż, jaki zapewnia. Wygrywając Wildlife Photographer of the Year, można cieszyć się z uznania w branży, a także liczyć na wiele przywilejów z tym związanych.

Konkurs fotograficzny z tradycjami, czyli Wildlife Photographer of the Year

Konkurs dla pasjonatów fotografii zwierząt i dzikiej naturyPo raz pierwszy konkurs został zorganizowany w 1964 roku. Jego organizatorem jest Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Początkowo nagrody przyznawane były w 3 kategoriach, a zgłosiło się do niego około 600 fotografów. W 2008 liczna zgłoszeń oscylowała w granicach 32 tysięcy. Zdjęcia pochodziły od 3100 fotografów z 82 krajów z całego świata. To pokazuje, jak na przestrzeni lat konkurs Wildlife Photographer of the Year rozwinął się, i jaką popularnością obecnie się cieszy. W 2018 roku przesłano do konkursu ponad 50 tysięcy zdjęć, a fotografowie pochodzili z 92 krajów.

Każdego roku Muzeum Historii Naturalnej organizuje wystawę, na której można podziwiać nagrodzone prace. Następnie fotografie wędrują po różnych krajach, aby pasjonaci dzikiej przyrody mogli te dzieła obejrzeć osobiście. Fotografia dzikiej przyrody jest jedyna w swoim rodzaju, dlatego dobrze, że jest szansa na zobaczenie najlepszych zdjęć na żywo.

W 2016 roku zwycięzcy wybierani byli spośród następujących kategorii tematycznych:

 • Gady, płazy i ryby.
 • Bezkręgowce.
 • Rośliny i grzyby.
 • Na lądzie
 • Na niebie.
 • Dzika przyroda w miejskim odniesieniu.
 • Szczegóły.
 • Wrażenia.
 • Fotografia czarno-biała.

Dodatkowo, fotografowie mogą ubiegać się o zwycięstwo w następujących kategoriach:

 • Najlepszy Fotoreporter dzikiej przyrody: Pojedynczy obraz.
 • Wildlife Photojournalist: Photo Story Award
 • Rising Star Portfolio Award – dla fotografów od 18 do 26 roku życia.
 • Wildlife Photographer Portfolio Awar – dla fotografów od 26 roku życia.

Spoglądając na listę kategorii z innej edycji konkursu zauważymy, że dostępne kategorie nie są stałe i zmieniają się w poszczególnych latach. Osoby specjalizujące się w jednej określonej kategorii zdjęć mogą więc mieć nadzieję, że oczekiwana przez nich kategoria również pojawi się w którejś edycji konkursu. Przypomnijmy, że w pierwszej edycji Wildlife Photographer of the Year dostępne były zaledwie 3 kategorie, a w roku 2019 było ich już kilkanaście.

Każdy uczestnik konkursu w jednym roku może przesłać maksymalnie 25 zdjęć. Mogą to być fotografie z różnych kategorii, od portretów zwierząt po rozbudowane fotoreportaże.

Listę zwycięzców edycji konkursu od 1984 roku wraz z nagrodzonymi pracami, a także szereg innych tabelek podsumowujących uczestników biorących udział w Wildlife Photographer of the Year można znaleźć na brytyjskiej Wikipedii: https://en.wikipedia.org/wiki/Wildlife_Photographer_of_the_Year.

Zdjęcia zwycięzców konkursu Wildlife Photographer of the Year z 2018 roku możesz zobaczysz tutaj: https://sznyt.pl/2018/10/24/wyloniono-laureatow-tegorocznego-konkursu-fotograficznego-wildlife-photographer-year/.

Dlaczego warto wziąć udział w konkursie Wildlife Photographer of the Year?

Biorąc udział w konkursie Wildlife Photographer of the Year, masz niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił na arenie międzynarodowej. Jest to najlepsza okazja do tego, aby poddać się ocenie najlepszych specjalistów z branży fotograficznej. Fotografia dzikiej przyrody jest tutaj poddawana surowej opinii ekspertów, którzy zwracają uwagę nawet na najdrobniejsze szczegóły.

Stając się częścią międzynarodowego konkursu, jednocześnie dołączasz do grona najlepszych, jak i wielkich pasjonatów dzikiej przyrody. Masz okazję uczestniczyć w wielkiej gali rozdania nagród, która każdego roku odbywa się w Muzeum Historii Naturalnej w Londynie, oczywiście, jeżeli Twoja praca zostanie wyróżniona. To niesie za sobą wiele profitów, przede wszystkim daje szansę na zobaczenie własnego zdjęcia na międzynarodowej wystawie, a także na przedruki zdjęcia do branżowej prasy na całym świecie. Zdecydowanie, globalna sława, jaką zapewnia Wildlife Photographer of the Year jest wielką nagrodą dla każdego nagrodzonego uczestnika tego konkursu. Dzięki temu, że konkurs ma tak prestiżowy wymiar, fotografia dzikiej przyrody staje się szansą na rozwój kariery.

Jeżeli chodzi o nagrody, jeśli otrzymasz tytuł fotografa roku, zgarniesz jednocześnie 10 tysięcy funtów, wyjątkowe trofeum, a także spersonalizowany certyfikat. Wildlife Photographer Portfolio Award oraz Wildlife Photojournalist Photo Story Award otrzymuje 2500 funtów, spersonalizowany certyfikat, a także możliwość wzięcia udziału w ceremonii wręczenia nagród w Londynie.

Za zdobycie Rising Star Portfolio otrzymasz 1500 funtów, spersonalizowany certyfikat, a także możliwość uczestnictwa w gali rozdania nagród.

Jak widać, nagrody za udział w tym prestiżowym konkursie są bardzo atrakcyjne.

Co wyjątkowego jest w dzikiej przyrodzie?

Fotografia dzikiej przyrodyNie bez powodu konkurs Wildlife Photographer of the Year cieszy się tak dużą popularnością. Fotografia dzikiej przyrody jest pasją wielu znakomitych fotografów. Ma ona w sobie coś wyjątkowego, tajemniczego i niezwykle wciągającego, co sprawia, że fotograf ma szerokie pole do popisu. Jego kreatywność może tu być nieograniczona, a jednocześnie ma możliwość obcować z naturą w jej najczystszej postaci.

Wielu fotografów zainteresowało się dziką przyrodą również dlatego, że wiąże się ona z wieloma wyzwaniami. Aby zrobić dobre zdjęcie, potrzeba naprawdę dużo czasu. Trzeba wczuć się w strukturę terenu, na którym przebywają zwierzęta w swoim naturalnym środowisku. Fotograf musi stać się częścią ich przestrzeni, a nie jedynie gościem. Przed wyruszeniem na dany teren, fotograf musi zebrać jak najwięcej informacji na temat warunków tam panujących. Dzięki temu będzie w stanie w odpowiedni sposób przygotować strój, jak i sprzęt.

Przygotowanie jest podstawą, jeżeli chodzi o pracę fotografa. Fotografia dzikiej przyrody jest dużym wyzwaniem, dlatego tą dziedziną zajmują się najlepsi z najlepszych.